کاشت مو

کاشت مو

مو از عواملی است که تأثیر شگرفی در زیبایی و به طبع اعتماد به نفس ناشی از ظاهر در افراد دارد. بسیاری از انسانها در مراحل مختلف زندگی نگرانی از دست دادن موهای سرشان را  در اثر بیماری، افزایش سن یا ژنتیک دارند. امروزه کاشت مو نقش مهمی در برطرف کردن این نگرانی بازی می کند. همین امروز تصمیم بگیرید با طاسی یا کچلی موهای سرتان مقابله کنید، به دکتر خود مراجعه کنید با او جلسه ی مشاوره بگذارید و به بهترین نتیجه برسید.

کاشت مو

معرفی کاشت مو

نوعی عمل جراحی است که در آمریکا از دهه ی 1950 به بعد توسط پزشکان انجام می شده است. طی این عمل از موی سایر بخشهای سر و بدن مو بر می دارند و در مناطق کم مو یا خالی سر (عاری از مو)، می کارند. کاشت مو را معمولاً در مطب پزشک متخصص پوست و مو و زیبایی یا بیمارستان و کلینیک کاشت مو انجام می دهند.

طریقه انجام کاشت مو

این حق طبیعی شماست که پیش از انجام عمل کاشت مو از روند این موضوع مطلع شوید. ابتدا جراح پوست سر شما را تمیز می کند و سپس داروی بی حسی را تزریق می کند، در مرحله ی بعد جراح شروع به پیوند مو می کند.

نتایج کاشت مو

نتیجه ی اصلی که از این عمل به دست می آید هدیه دادن زیبایی از دست رفته فرد به اوست تا مجدداً احساس جوانی و اعتماد به نفس را در او زنده کند. مسلماً چنانچه نتیجه ی کار ظاهری عروسکی و مصنوعی باشد تقاضای فرد برآورده نشده است و او ناراضی خواهد بود. به همین دلیل است که تیم پزشکی کاشت مو هدفش را بخشیدن ظاهری طبیعی با خط رویش طبیعی و تراکم موی دلخواه به بیمار قرار می دهد.

روشهای کاشت مو

پانچ: این روش به دلیل قدیمی شدن دیگر استفاده نمی شود.

اف یو تی (FUT): این روش با جراحی انجام می شود.

اف آی تی (FIT) یا اف یو ای (FUE): اصطلاحاً به آن روش بدون جراحی گفته می شود.

سیف (Safe): نام دیگر این روش FIT است.

ترکیبی: به معنای استفاده ی همزمان از روشهای FUT و FIT است.

تکثیر فولیکول در آزمایشگاه: این روش هنوز در دست تحقیق است و تا به حال فقط یک بار به کار رفته است که نتیجه ی رضایت بخشی نداشته است.

جهت آشنایی بیشتر شما با روشهای کاشت مو به توضیح آنها می پردازیم:

روش کاشت موی پانچ

روش انجام این تکنیک قدیمی به این صورت بود که موها را به صورت گروهی از ناحیه ای در سر یا بدن فرد بیمار بر می داشتند و سپس سوراخی در پوست سر ایجاد می کردند و این موها را در آن می کاشتند که به دلیل نمای مصنوعی ملقب به نمای عروسکی امروزه دیگر به کار نمی رود و روشهای بهتر و جدیدتر جایگزین آن گردیده اند.

کاشت مو

روش کاشت موی  (Follicular Unit Extraction/FUE)

طریقه ی انجام این روش به این شکل است که برای شروع تزریق بی حسی موضعی را انجام می دهند سپس از پشت سر یک نوار کوچک از مو بر می دارند که حاوی 1500 الی 2500 گرافت و به عبارتی 7000 الی 9000 تار مو می باشد. در مرحله ی بعد ناحیه ی عمل با دقت فراوان بازسازی می شود و به دلیل اینکه خط برداشت در جهت رویش موهاست معمولاً بخش بازسازی شده سر به نظر نمی آید. سپس تیم جراحی گرافتهای فولیکول مو را به گروه های یک، دو یا سه تایی جدا و آماده ی کاشت می کنند. در این روش معمولاً نیازی به تراشیدن تمام موهای سر فرد نیست و فقط بخشی از سر که می خواهیم در آن برداشت و کاشت را انجام دهیم باید پاکسازی شود.  در نهایت فولیکولهای جدا شده را تک تک و با رعایت نظم و طرحی که از قبل تعیین شده بود می کارند. بزرگترین ویژگی این روش سرعت عمل آن است طوری که زمان تخمینی برای این کار سه الی پنج ساعت تعیین شده است.

روش کاشت موی با جراحی (Follicular Unit Transplant/FUT)

دلیل گذاشتن نام جراحی روی این روش به علت این است که در اتاق عمل و با بی حسی موضعی و خونریزی همراه است.  مکانیسم این عمل پیوند دادن واحدهای فولیکولی است. ابتدا یک برش نواری از پوست پشت سر با عرض 2 سانتیمتر بر می داریم و سپس با تکه تکه کردن این برش فولیکولهای مو جدا می شوند و آنها را در بخش مورد نظر می کاریم.

 می توان به جرأت گفت که FUT مطمئن ترین روش کاشت مو در دنیا است که آمار کسب رضایت از آن 97% است.

روش کاشت موی بدون جراحی (FIT) یا (FUE)

این تکنیک با استفاده از فرو کردن یک پانچ باریک در پوست سر و بیرون کشیدن فولیکولهای مو انجام می شود. برای برداشت مو معمولاً پشت سر و پشت گوشها بهترین کاندیداها هستند. در قدم دوم با ایجاد شکافهای ظریف در منطقه ی مورد نظر گرافتها را کاشت می کنند و در نهایت روی برشهای را پانسمان می کنند. اثر این شکافها با گذشت چند ماه دیگر قابل دیدن نیستند.

روش کاشت موی Safe

این روش برای افرادی که بانک موی اندکی دارند و به منظور کاشت مو نمی توان از آن استفاده کرد، مناسب است. برای سرعت عمل در این شیوه از موتور برقی بهره می گیرند ولی تعدادی از مراکز درمانی بر این باور هستند که این موتور به فولیکولها آسیب می زند و این دسته از مراکز با کمک پانچهای ظریف دستی، با دقت فراوان به برداشت مو می پردازند. همچنین احتمال دارد روش جدیدی به عنوان کاشت مو با ربات در آینده به کار گرفته شود که هم اکنون در مرحله ی بررسی است.

روش کاشت موی ترکیبی

با ترکیب شیوه های FUT و  FIT به وجود می آید. این روش سرعت عمل زیادی دارد چرا که روز اول عمل با کمک روش FUT یک نوار مو از پشت سر فرد بر می دارند و فولیکولهای آن را جدا می کنند و جلوی سر (Hairline) می کارند. سپس در روزهای بعدی با کمک روش FIT از بخشهای بالایی و پایینی خط برش ایجاد شده توسط روش FUT در روز اول عمل برداشت موها را انجام می دهند و این موها را وسط سر یا بین موهایی که پیشتر کاشته شده اند، مجدداً می کارند.

روش کاشت موی با استفاده از تکثیر فولیکول در آزمایشگاه

این روش برای افرادی که بانک موی ضعیفی دارند یا کلاً مو ندارند، کاربرد فراوانی دارد زیرا طریقه ی انجام این شیوه به این صورت است که تعداد محدودی از فولیکولهای فرد جداسازی شده و سپس به تعداد مویی که نیاز است در آزمایشگاه مورد تکثیر قرار می گیرد و در نهایت فولیکولهای تکثیر شده همچون روشهای FIT و FUT در سر کاشته می شوند. البته در نهایت تأسف باید ذکر کنیم که این روش هنوز به مرحله ی عمل نرسیده است و هنوز در مرحله ی تحقیقی است.

کاشت مو

مراقبتهای پس از عمل کاشت مو

3 شب اول پس از جراحی از 4،3 بالش زیر شانه هایتان استفاده کنید تا سرتان از قلب بالاتر باشد و زاویه ی 45 درجه ایجاد کند، انجام این کار به کاهش ورم در بخش تحت درمان کمک می کند.

 مراجعه فوری به کلینیک برای درمان اورژانسی

اگر علائم خاصی مانند: تب بیشتر از 38 درجه سانتی گراد، خونریزی بیش از حد و ورم ناگهانی را تا 12 ساعت پس از عمل مشاهده کردید با سرعت راهی کلینیک شوید.

مراقبت از بخش برداشت و کاشت مو

روز اول

روز اول باید در بخشی از سر که در آن مو کاشته ایم هر نیم ساعت یک بار محلول آب نمک اسپری کنیم و این کار را تا هنگام تمام شدن اسپری ادامه دهیم. همچنین لازم است دو بار در روز، در بخش کاشت مو از کرم ضد عفونی کننده استفاده کنیم. توصیه ی ما این است که روز بعد از عمل برای انجام بررسی های ضروری به پزشک مراجعه کنید تا درصد ریسک و خطر این عمل را کاهش دهید.

روزهای دوم تا پنجم

در روزهای دوم تا پنچم پس از کاشت مو دقت کنید که سرتان را جوری خیس کنید که فشار مستقیم آب روی آن نباشد. در این دوره حتماً شامپوی مناسب را دو بار در روز به کار ببرید و محدوه ی پذیرنده ی موی سرتان را با حرکات چرخشی ا دقیقه ماساژ بدهید. همین ماساژ را در   محدوده ی  اهدا کننده با نیروی بیشتری تکرار کنید. توجه داشته باشید که هنگام انجام این کارها فشاری به سر وارد نشود. پس از شستشو و ماساژ نواحی پشت و اطراف سر که اهدا کننده ی مو بوده اند را با کرم ضدعفونی کننده پوشش دهید.

روزهای ششم تا دوازدهم

مراقبتهای روزهای دوم تا پنجم را با حذف مرحله ی کرم ضد عفونی کننده ادامه دهید و نیروی بیشتری برای ماساژ دادن سر صرف کنید. شستشوی سر تا روز دوازدهم کم کم به حالت عادی بر می گردد و می توانید سرتان را به طور مستقیم تحت فشار آب قرار بدهید.

روز سیزدهم به بعد

همچنان به شستشو با شامپوهای مخصوص ادامه دهید تا تمام شوند و بعد از آن از شامپوهای معمولی یا شامپوهای معرفی شده توسط پزشک استفاده کنید. نکته حائز اهمیت این است که تا 25 روز بعد از عمل نباید کرم، فوم، ژل و سایر فرم دهنده های مو را به کار ببرید. برای رنگ کردن مو نیز حداقل 1 ماه دست نگه دارید و پس از مشورت با پزشک به رنگ کردن مو بپردازید.

داروهای توصیه شده پس از کاشت مو

داروهای خواب آور: پس از انجام عمل قرصهایی که غالباً خواب آور هستند به بیمار تجویز می شوند که او اولین شب بعد از کاشت مو را کاملاً بخوابد و استراحت کند. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از این قرصها به هیچ عنوان رانندگی نکنید، با ماشین آلات سنگین کار نکنید و الکل نیز مصرف نکنید.

داروهای مسکن: پزشکان برای کاهش درد و ناراحتی بیمار به او قرص مسکن تجویز می کنند که باید هر 6 ساعت یک بار مصرف کند. استفاده از آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب به دلیل جلوگیری از خونریزی توصیه نمی شود. اگر دچار خونریزی شدید سریعاً با پزشکتان تماس حاصل فرمائید.

ورم

پس از عمل جراحی کاشت مو امکان دارد مقداری ورم در بدن ایجاد شود که این ورم بعد از 4،3 روز خود به خود از بین می روند و معمولاً خطری فرد را تهدید نمی کند و دلیلی برای نگرانی و استرس وجود ندارد ولی اگر همین ورم با درد یا تب، یا هر دو همراه باشد باید با دکترتان تماس بگیرید و موضوع را با او در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کند.

کاشت موسیگار کشیدن، مصرف زیاد الکل، ورزش و مقاربت

بعد از عمل از بیمار خواسته می شود که در خانه استراحت مطلق داشته باشد و پس از 3 روز می تواند آرام آرام فعالیتهای سبک روزمره اش را از سر بگیرد. بیمار لازم است که تا 15 روز از فعالیت ورزشی دوری کند و اجسام سنگین را جا به جا نکند (حتی گاهی گفته می شود تا 1 ماه از جا به جایی وسایل سنگین پرهیز کنید) و پس از 15 روز برنامه های ورزشی سبک مثل دویدن روی تردمیل یا شنا در آب دریا را انجام بدهد ولی تا 2 ماه نباید اجازه بدهد سرش در معرض کلر در محلهایی مثل استخر یا جکوزی و تمام محلهایی که کلر دارند، قرار بگیرد.

از مواردی که اجرای آن الزامی است پرهیز از مقاربت تا 3 روز است. همچنین بهتر است تا اتمام روز سوم سیگار یا الکل مصرف نکنید زیرا رعایت نکردن این موارد ممکن است در نتیجه ی عمل تأثیر بگذارد.

نور خورشید

چنانچه احتمال قرار گرفتن ناحیه ی مورد درمان قرار گرفته پس از عمل جراحی کاشت مو در معرض تابش نور خورشید وجود دارد، این را بدانید که خطر آفتاب سوختگی در این ناحیه وجود دارد و به همین دلیل است که بیمار باید دقت کند تا 6 ماه این بخش از پوستش در معرض نور خورشید  نباشد زیرا این موقعیت بر فرآیند رشد ریشه های مو اثر منفی می گذارد و در این زمینه از بیماران خواهشمندیم از کلاه و کرمهای ضد آفتاب با SPF 30 یا حتی بیشتر برای محافظت از ناحیه در برابر اشعه ی خورشید کمک بگیرید.

برخی از خدمات کلینیک رویش

کاشت مو

جوانسازی پوست

لیزر موهای زائد

لاغری موضعی

راه های ارتباطی کلینیک رویش

02122281187

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک رویش

پاسخ